כיצד נולד הטאי-צ'י ? על נחש עגור לבן ונזיר דאואיסטי-בדואהיסטי

snake-crane

האגדה מספרת על נזיר דאואיסט-בודהיסט בשם צ'אן סאן-פנג אשר היה פקיד ממשלה שפרש מעבודתו לנזירות ויצא לחיפוש רוחני. לימים נודע צ'אן למורה מואר וידוע ברחבי סין בסגולות שידע המעניקות חיים ארוכים ובבקיאותו הרבה באומניות הלחימה והרפואה. על פי כתבים שונים המתארים את חייו, צ'אן הגיע לגיל המופלג של 200 שנים.

יום אחד, בזמן שהותו ביער שבהר וו-דאנג בו תרגול מדיטציה, ראה קרב המתחולל בין נחש לעגור לבן. במהלך הקרב הנחש התפתל בזריזות כדי להכיש את העגור ואילו העגור הצליח להדוף את הנחש בעזרת כנפיו הרחבות, מקורו ורגליו. הנחש התחמק בגמישות מהדיפות העגור ותקף מזוויות שונות, כשהעגור מצליח לנוע במהירות ולהסיטו שוב ושוב – וכך הם נלחמו ונאבקו עד שהחליטו  להיפרד,ללא מנצח נעו כל אחד לדרכו.

קרב זה עורר את השראתו של צ'אן והוא החל לפתח אומנות לחימה המבוססת על תנועה זורמת, המשתנה ברכות ממצב למצב. הוא המשיך לצפות בטבע ובחיות נוספות כגון נמרים, קופים, דובים ואיילים, הוא בחן את תנועת העננים את העצים ועשב הבמבוק, הנחלים והנהרות – והביא אל העולם את אמנות הטאי צ'י המשלבת בתוכה את כוחות החיים.

עד כאן הוא הפשט, אך כידוע לנו אגדות וסיפורים במיתולוגיות העתיקות מסתירות בתוכן רבדים נוספים אשר בהם ניתן לדרוש. אם כן, מה מסתתר באגדת הנחש והעגור של צ'אן סאן-פנג ?

כשאנו בוחנים את החיות המובאות כאן: העגור והנחש, ניתן לזהות בבירור את הסימבוליות של המאבק המתרחש באגדה. העגור הוא חיה המייצגת את רקיע השמים. במעופו, בצבעו הלבן ובאגדות שנרקמו סביבו, העגור מייצג את הרוח והנשגבות, את האינטלקט והמוסר הגבוהים, ואת אנרגיית היאנג.

הנחש לעומתו, מייצג את האדמה ונמיכות הקומה. הוא זוחל על גחונו, עסוק בהישרדות וצבעו כהה. הנחש ערמומי, נשיכתו נשיכת מוות והוא מייצג את אנרגיית היין.

מאבק זה מקביל למאבק אותו חווים כל בני האדם בין אם במודע ובין שלא: המאבק בין הגשמי לרוחני, בין האינטלקט לאינסטינקט, בין שמים לאדמה, בין אנרגיית היין לאנרגיית היאנג.

אומנות הטאי צ'י מביאה את הניגודים לידי איזון ברמה המעשית-תנועתית וברמות המנטלית והאנרגטית. דרך מודעת המחוברת לתנועה חכמה וטבעית, אנו מכילים בתוכנו את כל הניגודים ויכולים להביאם לאיזון המיוחל.

 

 

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s